12 - 20
August 2022
All News

About the Event

FIBA U16 European Championship 2022

The 2022 edition of the FIBA U16 European Championship 2022 will take place in Skopje, North Macedonia from August 12 - August 20, featuring sixteen national teams from across Europe.

Full schedule

Standings

View all
  • Group A W/L P
    1 [LTU] Lithuania 3/0 6
    2 [FRA] France 2/1 5
    3 [ISR] Israel 1/2 4
    4 [NED] Netherlands 0/3 3
    Group B W/L P
    1 [SLO] Slovenia 2/1 5
    2 [SRB] Serbia 2/1 5
    3 [CRO] Croatia 2/1 5
    4 [DEN] Denmark 0/3 3
    Group C W/L P
    1 [ITA] Italy 3/0 6
    2 [TUR] Turkey 2/1 5
    3 [POL] Poland 1/2 4
    4 [LAT] Latvia 0/3 3
    Group D W/L P
    1 [GRE] Greece 3/0 6
    2 [ESP] Spain 2/1 5
    3 [MKD] North Macedonia 1/2 4
    4 [MNE] Montenegro 0/3 3
    • Round of 16
    • Quarter-Finals
    • 1/2 FINALS
    • FINAL

    Round of 16

    LTU
    Lithuania Lithuania
    97
    DEN
    Denmark Denmark
    48
    #25 | Tue 16 Aug - 21:00 (GMT+2) LTU DEN SRC Kale
    Skopje
    Tue 16 Aug - 21:00 (GMT+2)
    TUR
    Turkey Turkey
    82
    MKD
    North Macedonia North Macedonia
    74
    #30 | Tue 16 Aug - 18:45 (GMT+2) TUR MKD SRC Kale
    Skopje
    Tue 16 Aug - 18:45 (GMT+2)
    SRB
    Serbia Serbia
    86
    ISR
    Israel Israel
    94
    #27 | Tue 16 Aug - 21:00 (GMT+2) SRB ISR Sports Centre Boris Trajkovski
    Skopje
    Tue 16 Aug - 21:00 (GMT+2)
    GRE
    Greece Greece
    84
    LAT
    Latvia Latvia
    62
    #32 | Tue 16 Aug - 18:45 (GMT+2) GRE LAT Sports Centre Boris Trajkovski
    Skopje
    Tue 16 Aug - 18:45 (GMT+2)
    FRA
    France France
    97
    CRO
    Croatia Croatia
    59
    #26 | Tue 16 Aug - 14:15 (GMT+2) FRA CRO SRC Kale
    Skopje
    Tue 16 Aug - 14:15 (GMT+2)
    ITA
    Italy Italy
    78
    MNE
    Montenegro Montenegro
    72
    #29 | Tue 16 Aug - 16:30 (GMT+2) ITA MNE SRC Kale
    Skopje
    Tue 16 Aug - 16:30 (GMT+2)
    SLO
    Slovenia Slovenia
    78
    NED
    Netherlands Netherlands
    66
    #28 | Tue 16 Aug - 16:30 (GMT+2) SLO NED Sports Centre Boris Trajkovski
    Skopje
    Tue 16 Aug - 16:30 (GMT+2)
    ESP
    Spain Spain
    96
    POL
    Poland Poland
    54
    #31 | Tue 16 Aug - 14:15 (GMT+2) ESP POL Sports Centre Boris Trajkovski
    Skopje
    Tue 16 Aug - 14:15 (GMT+2)

    Quarter-Finals

    LTU
    Lithuania Lithuania
    79
    TUR
    Turkey Turkey
    68
    #37 | Wed 17 Aug - 18:45 (GMT+2) LTU TUR Sports Centre Boris Trajkovski
    Skopje
    Wed 17 Aug - 18:45 (GMT+2)
    ISR
    Israel Israel
    67
    GRE
    Greece Greece
    75
    #39 | Wed 17 Aug - 21:00 (GMT+2) ISR GRE Sports Centre Boris Trajkovski
    Skopje
    Wed 17 Aug - 21:00 (GMT+2)
    FRA
    France France
    84
    ITA
    Italy Italy
    77
    #38 | Wed 17 Aug - 14:15 (GMT+2) FRA ITA Sports Centre Boris Trajkovski
    Skopje
    Wed 17 Aug - 14:15 (GMT+2)
    SLO
    Slovenia Slovenia
    68
    ESP
    Spain Spain
    87
    #40 | Wed 17 Aug - 16:30 (GMT+2) SLO ESP Sports Centre Boris Trajkovski
    Skopje
    Wed 17 Aug - 16:30 (GMT+2)

    1/2 FINALS

    LTU
    Lithuania Lithuania
    77
    GRE
    Greece Greece
    61
    #47 | Fri 19 Aug - 18:45 (GMT+2) LTU GRE Sports Centre Boris Trajkovski
    Skopje
    Fri 19 Aug - 18:45 (GMT+2)
    FRA
    France France
    64
    ESP
    Spain Spain
    78
    #48 | Fri 19 Aug - 21:00 (GMT+2) FRA ESP Sports Centre Boris Trajkovski
    Skopje
    Fri 19 Aug - 21:00 (GMT+2)

    FINAL

    LTU
    Lithuania Lithuania
    77
    ESP
    Spain Spain
    68
    #56 | Sat 20 Aug - 21:00 (GMT+2) LTU ESP Sports Centre Boris Trajkovski
    Skopje
    Sat 20 Aug - 21:00 (GMT+2)

    3rd PLACE

    GRE
    Greece Greece
    46
    FRA
    France France
    65
    #55 | Sat 20 Aug - 18:45 (GMT+2) GRE FRA Sports Centre Boris Trajkovski
    Skopje
    Sat 20 Aug - 18:45 (GMT+2)
  • 1
    LTU

    Lithuania

    2
    ESP

    Spain

    3
    FRA

    France

    Team
    4 GRE Greece
    5 ISR Israel
    6 ITA Italy
    7 SLO Slovenia
    8 TUR Turkey
    9 MNE Montenegro
    10 LAT Latvia
    Team
    11 POL Poland
    12 MKD North Macedonia
    13 SRB Serbia
    14 CRO Croatia
    15 NED Netherlands
    16 DEN Denmark