21 September, 2023
10 April, 2024
All News

Latest videos

more videos

About the Event

Competition System

A total of 48 teams are competing in the Regular Season of the 2023-24 edition of EuroCup Women. All first and second placed-teams, plus the eight best third-placed teams, will advance to the Play-Off Round 1. The 32 teams will be ranked 1-32 according to the Official Basketball Rules.

Learn more

Event Timeline

  • 9 Aug 23 Draw
  • 20 Sep 23 Qualifiers
  • 12 Oct 23 Regular Season
  • 14 Dec 23 Play-Off Round 1
  • 11 Jan 24 Round of 16
  • 22 Feb 24 Quarter-Finals
  • 7 Mar 24 Semi-Finals
  • 3 Apr 24 Finals

Standings

View all
  • Antalya BSB Toroslar BC is qualified for Regular Season (+21)
    Eleftheria Moschatou is qualified for Regular Season (+20)
    MBK Ruzomberok is qualified for Regular Season (+21)
  • Group A W/L P
    1 [CADI] Cadi La Seu (1) 5/1 11
    2 [ZAB] Zabiny Brno (1) 3/3 9
    3 [FCB] FCB (1) 3/3 9
    4 [ELE] Eleftheria Moschatou 1/5 7
    (1) Qualified to Play-Off Round 1
    Group B W/L P
    1 [SPAR] Spar Girona (1) 6/0 12
    2 [GOR] GOR (1) 3/3 9
    3 [PNC] Piestanske Cajky 2/4 8
    4 [T71] T71 Diddeleng 1/5 7
    (1) Qualified to Play-Off Round 1
    Group C W/L P
    1 [GALA] GALA (1) 6/0 12
    2 [ANG] ANG (1) 4/2 10
    3 [KIBIRK] Kibirkstis 2/4 8
    4 [CSMCT] CSM Constanta 0/6 6
    (1) Qualified to Play-Off Round 1
    Group D W/L P
    1 [BLMA] Lattes-Montpellier (1) 3/1 7
    2 [LOIN] LOIN (1) 2/2 6
    3 [ZAG] ZAG (1) 1/3 5
    (1) Qualified to Play-Off Round 1
    Group E W/L P
    1 [BES] Besiktas (1) 4/2 10
    2 [KBME] Kangoeroes Mechelen (1) 4/2 10
    3 [PAO] Panathinaikos A.C. (1) 4/2 10
    4 [SBB] SBB 0/6 6
    (1) Qualified to Play-Off Round 1
    Group F W/L P
    1 [TTT] TTT Riga (1) 6/0 12
    2 [MGK] Melikgazi Kayseri (1) 3/3 9
    3 [OLY] Olympiacos SFP (1) 3/3 9
    4 [MBKRK] MBK Ruzomberok 0/6 6
    (1) Qualified to Play-Off Round 1
    Group G W/L P
    1 [BNC] BNC (1) 3/1 7
    2 [CAL] Caledonia Gladiators (1) 3/1 7
    3 [SLB] SL Benfica 0/4 4
    (1) Qualified to Play-Off Round 1
    Group H W/L P
    1 [TANGO] Tango Bourges Basket (1) 6/0 12
    2 [KPTB] KP TANY Brno (1) 3/3 9
    3 [ANT] ANT (1) 2/4 8
    4 [GRE] BBC Grengewald 1/5 7
    (1) Qualified to Play-Off Round 1
    Group I W/L P
    1 [LDN] London Lions (1) 6/0 12
    2 [CAS] Castors Braine (1) 4/2 10
    3 [KELT] KELT 2/4 8
    4 [GDBA] GDESSA-Barreiro 0/6 6
    (1) Qualified to Play-Off Round 1
    Group J W/L P
    1 [REYER] Umana Reyer Venice (1) 6/0 12
    2 [PECS] NKA Universitas Pecs (1) 3/3 9
    3 [BURSA] BURSA (1) 3/3 9
    4 [RAGUS] ZKK Ragusa Dubrovnik 0/6 6
    (1) Qualified to Play-Off Round 1
    Group K W/L P
    1 [MOV] Movistar Estudiantes (1) 6/0 12
    2 [DSS] BDS Dinamo Sassari (1) 3/3 9
    3 [KSC] TARR KSC Szekszard (1) 3/3 9
    4 [CHM] Levhartice Chomutov 0/6 6
    (1) Qualified to Play-Off Round 1
    Group L W/L P
    1 [VBW] VBW Arka Gdynia (1) 4/2 10
    2 [RVBC] Roche Vendee Basket (1) 4/2 10
    3 [ELFIC] BCF Elfic Fribourg (1) 2/4 8
    4 [EKSK] Emlak Konut SK 2/4 8
    (1) Qualified to Play-Off Round 1
    • Round of 16
    • Quarter-Finals
    • 1/2 FINALS
    • FINAL

    Round of 16

    BLMA
    BLMA Lattes-Montpellier
    69
    79
    +13
    DSS
    DSS BDS Dinamo Sassari
    66
    69
    #24 | home & away DSS BLMA Palaserradimigni
    Sassari
    Thu 11 Jan - 20:30 (GMT+1) Rewatch here
    BLMA DSS Palais des Sports de Lattes
    Lattes
    Thu 18 Jan - 20:00 (GMT+1) Rewatch here
    diff.
    TANGO
    TANGO Tango Bourges Basket
    74
    79
    BES
    BES Besiktas
    83
    76
    +6
    #17 | home & away BES TANGO Besiktas Akatlar Arena
    Istanbul
    Thu 11 Jan - 19:00 (GMT+3) Rewatch here
    TANGO BES Palais des Sports du Prado
    Bourges
    Wed 17 Jan - 20:00 (GMT+1) Rewatch here
    diff.
    GALA
    GALA Galatasaray Cagdas Factoring
    87
    85
    +8
    GOR
    GOR InvestInTheWest Enea Gorzow
    73
    91
    #20 | home & away GOR GALA Hala of AJP
    Gorzów Wielkopolski
    Thu 11 Jan - 19:00 (GMT+1) Rewatch here
    GALA GOR Ahmet Comert Sports Hall
    Bakirkoy
    Thu 18 Jan - 20:00 (GMT+3) Rewatch here
    diff.
    SPAR
    SPAR Spar Girona
    68
    68
    +45
    CADI
    CADI Cadi La Seu
    52
    39
    #21 | home & away CADI SPAR Palau D'Esports
    La Seu d'Urgell
    Wed 10 Jan - 19:00 (GMT+1) Rewatch here
    SPAR CADI Pavello Fontajau
    Girona
    Wed 17 Jan - 19:00 (GMT+1) Rewatch here
    diff.
    LDN
    LDN London Lions
    76
    87
    +35
    LOIN
    LOIN Lointek Gernika Bizkaia
    69
    59
    #18 | home & away LOIN LDN Polideportivo Maloste
    Gernika-Lumo
    Wed 10 Jan - 20:00 (GMT+1) Rewatch here
    LDN LOIN Copper Box Arena
    London
    Thu 18 Jan - 19:00 (GMT+0) Rewatch here
    diff.
    PECS
    PECS NKA Universitas Pecs
    65
    72
    MGK
    MGK Melikgazi Kayseri
    76
    70
    +9
    #23 | home & away MGK PECS Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi
    Kayseri
    Thu 11 Jan - 18:30 (GMT+3) Rewatch here
    PECS MGK Nemzeti Kosárlada Akademia
    Pécs
    Thu 18 Jan - 18:00 (GMT+1) Rewatch here
    diff.
    REYER
    REYER Umana Reyer Venice
    77
    80
    +30
    VBW
    VBW VBW Arka Gdynia
    68
    59
    #19 | home & away VBW REYER Gdynia Arena
    Gdynia
    Wed 10 Jan - 18:00 (GMT+1) Rewatch here
    REYER VBW Palasport Taliercio
    Venezia
    Wed 17 Jan - 19:30 (GMT+1) Rewatch here
    diff.
    TTT
    TTT TTT Riga
    87
    69
    +25
    RVBC
    RVBC Roche Vendee Basket
    70
    61
    #22 | home & away RVBC TTT Halle des Sports les Oudairies
    La Roche-sur-Yon
    Wed 10 Jan - 20:00 (GMT+1) Rewatch here
    TTT RVBC Rimi Olympic Centre
    Riga
    Thu 18 Jan - 19:00 (GMT+2) Rewatch here
    diff.

    Quarter-Finals

    BLMA
    BLMA Lattes-Montpellier
    -
    -
    BES
    BES Besiktas
    -
    -
    #25 | home & away BES BLMA Besiktas Akatlar Arena
    Istanbul
    Thu 22 Feb - 20:00 (GMT+3) Watch on
    BLMA BES Palais des Sports de Lattes
    Lattes
    Thu 29 Feb - 20:00 (GMT+1) Watch on
    diff.
    GALA
    GALA Galatasaray Cagdas Factoring
    -
    -
    SPAR
    SPAR Spar Girona
    -
    -
    #28 | home & away SPAR GALA Pavello Fontajau
    Girona
    Thu 22 Feb - 19:00 (GMT+1) Watch on
    GALA SPAR Ahmet Comert Sports Hall
    Bakirkoy
    Thu 29 Feb - 20:00 (GMT+3) Watch on
    diff.
    LDN
    LDN London Lions
    -
    -
    MGK
    MGK Melikgazi Kayseri
    -
    -
    #26 | home & away MGK LDN Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi
    Kayseri
    Thu 22 Feb - 18:30 (GMT+3) Watch on
    LDN MGK Copper Box Arena
    London
    Wed 28 Feb - 19:00 (GMT+0) Watch on
    diff.
    REYER
    REYER Umana Reyer Venice
    -
    -
    TTT
    TTT TTT Riga
    -
    -
    #27 | home & away TTT REYER Rimi Olympic Centre
    Riga
    Thu 22 Feb - 19:30 (GMT+2) Watch on
    REYER TTT Palasport Taliercio
    Venezia
    Thu 29 Feb - 19:30 (GMT+1) Watch on
    diff.

    1/2 FINALS

    BLMA or BES
    Winner of QF 25
    -
    -
    GALA or SPAR
    Winner of QF 28
    -
    -
    #29 | home & away Thu 7 Mar Watch on Thu 14 Mar Watch on diff.
    LDN or MGK
    Winner of QF 26
    -
    -
    REYER or TTT
    Winner of QF 27
    -
    -
    #30 | home & away Thu 7 Mar Watch on Thu 14 Mar Watch on diff.

    FINAL


    Winner of SF 29
    -
    -

    Winner of SF 30
    -
    -
    #31 | home & away Wed 3 Apr Watch on Wed 10 Apr Watch on diff.

    3rd PLACE