21 September, 2023
10 April, 2024
1 Ivana Raca (DSS)
27/11/2023
Preview
to read

Permutations: Which teams can advance to the Play-Off Round 1?

MUNICH (Germany) - The Regular Season comes to an end this week with three days of Gameday 6 action to confirm the 32-team field for the Play-Off Round 1.

There are 18 teams already assured of going through, leaving a big battle for the remaining spots including one group where a four-way tie is still possible.

The top two teams in each group advance alongside the eight best ranked third-placed teams - results against the fourth-placed teams are discarded in order to create a fair ranking.

Group A

10/12 games played

  GAMES GAME POINTS POINTS
# Team P W L % For Agt +/- FA AA  
1 CADI Cadi La Seu  5 4 1 80.0 361 349 12 72.2 69.8 9
2 FCB Flammes Carolo Basket 5 3 2 60.0 417 298 119 83.4 59.6 8
3 ZAB Zabiny Brno 5 2 3 40.0 379 336 43 75.8 67.2 7
4 ELE Eleftheria Moschatou 5 1 4 20.0 279 453 -174 55.8 90.6 6

Wednesday, November 29
Cadi La Seu v Eleftheria Moschatou (Previous meeting: Cadi La Seu won 88-64)
Flammes Carolo Basket v Zabiny Brno (Previous meeting: Zabiny Brno won 76-70)

  • Cadi La Seu have already qualified for the Play-Off Round 1;
  • Flammes Carolo Basket would qualify for the Play-Off Round 1 with a win;
    • They could still qualify as one of the best-ranked third-placed teams with a loss;
  • Zabiny Brno would qualify for the Play-Off Round 1 with a win;
    • They could still qualify as one of the best-ranked third-placed teams with a loss;
  • Eleftheria Moschatou can no longer qualify for the Play-Off Round 1.

Group B

10/12 games played

  GAMES GAME POINTS POINTS
# Team P W L % For Agt +/- FA AA  
1 SPAR Spar Girona  5 5 0 100 422 335 87 84.4 67 10
2 GOR InvestInTheWest Enea Gorzow  5 3 2 60.0 396 369 27 79.2 73.8 8
3 PNC Piestanske Cajky 5 2 3 40.0 349 334 15 69.8 66.8 7
4 T71 T71 Diddeleng 5 0 5 0 298 427 -129 59.6 85.4 5

Wednesday, November 29
Spar Girona v Piestanske Cajky (Previous meeting: Girona won 68-53)

Thursday, November 30
InvestInTheWest Enea Gorzow v T71 Diddeleng (Previous meeting: Gorzow won 93-53)

  • Spar Girona have already qualified for the Play-Off Round 1;
  • InvestInTheWest Enea Gorzow have already qualified for the Play-Off Round 1; 
  • Piestanske Cajky could still qualify as one of the best-ranked third-placed teams;
  • T71 Diddeleng can no longer qualify for the Play-Off Round 1.

Group C

10/12 games played

  GAMES GAME POINTS POINTS
# Team P W L % For Agt +/- FA AA  
1 GALA Galatasaray Cagdas Factoring  5 5 0 100 398 342 56 79.6 68.4 10
2 ANG Union Feminine Angers  5 3 2 60.0 386 295 91 77.2 59 8
3 KIBIRK Kibirkstis 5 2 3 40.0 323 416 -93 64.6 83.2 7
4 CSMCT CSM Constanta 5 0 5 0 344 398 -54 68.8 79.6 5

Wednesday, November 29
Galatasaray Cagdas Factoring v Kibirkstis (Previous meeting: Galatasaray won 87-57)
Union Feminine Angers v CSM Constanta  (Previous meeting: Angers won 68-48)

  • Galatasaray Cagdas Factoring have already qualified for the Play-Off Round 1;
  • Union Feminine Angers have already qualified for the Play-Off Round 1;
  • Kibirkstis could still qualify as one of the best-ranked third-placed teams;
  • CSM Constanta can no longer qualify for the Play-Off Round 1.

Group D

5/6 games played

  GAMES GAME POINTS POINTS
# Team P W L % For Agt +/- FA AA  
1 BLMA Lattes-Montpellier  4 3 1 75.0 303 268 35 75.8 67 7
2 LOIN Lointek Gernika Bizkaia  3 2 1 66.7 214 195 19 71.3 65 5
3 ZAG MB Zaglebie Sosnowiec 3 0 3 0 191 245 -54 63.7 81.7 3

Wednesday, November 29
MB Zaglebie Sosnowiec v Lointek Gernika Bizkaia (Previous meeting: Gernika won 78-59)

  • Lattes-Montpellier have already qualified for the Play-Off Round 1;
  • Lointek Gernika Bizkaia have already qualified for the Play-Off Round 1;
  • MB Zaglebie Sosnowiec could still qualify as one of the best-ranked third-placed teams.

Group E

10/12 games played

  GAMES GAME POINTS POINTS
# Team P W L % For Agt +/- FA AA  
1 BES Besiktas 5 4 1 80.0 422 336 86 84.4 67.2 9
2 KBME Kangoeroes Mechelen 5 3 2 60.0 429 398 31 85.8 79.6 8
3 PAO Panathinaikos A.C. 5 3 2 60.0 366 369 -3 73.2 73.8 8
4 SBB Slavia Banska Bystrica 5 0 5 0 299 413 -114 59.8 82.6 5

Tuesday, November 28
Besiktas v Panathinaikos A.C. (Previous meeting: Besiktas won 71-62)

Thursday, November 30
Kangoeroes Mechelen v Slavia Banska Bystrica (Previous meeting: Mechelen won 96-60)

  • Besiktas have already qualified for the Play-Off Round 1;
  • Kangoeroes Mechelen have already qualified for the Play-Off Round 1;
  • Panathinaikos A.C would qualify for the Play-Off Round 1 with a win;
    • They could still qualify as one of the best-ranked third-placed teams with a loss;
  • Slavia Banska Bystrica can no longer qualify for the Play-Off Round 1.

Group F

10/12 games played

  GAMES GAME POINTS POINTS
# Team P W L % For Agt +/- FA AA  
1 TTT TTT Riga  5 5 0 100 368 293 75 73.6 58.6 10
2 MGK Melikgazi Kayseri  5 3 2 60.0 394 359 35 78.8 71.8 8
3 OLY Olympiacos SFP 5 2 3 40.0 340 346 -6 68 69.2 7
4 MBKRK MBK Ruzomberok 5 0 5 0 277 381 -104 55.4 76.2 5

Wednesday, November 29
Olympiacos SFP v MBK Ruzomberok (Previous meeting: Olympiacos won 59-46)
TTT Riga v Melikgazi Kayseri (Previous meeting: Riga won 80-60)

  • TTT Riga have already qualified for the Play-Off Round 1;
  • Melikgazi Kayseri have already qualified for the Play-Off Round 1;
  • Olympiacos SFP could still qualify as one of the best-ranked third-placed teams;
  • MBK Ruzomberok can no longer qualify for the Play-Off Round 1.

Group G

5/6 games played

  GAMES GAME POINTS POINTS
# Team P W L % For Agt +/- FA AA  
1 CAL Caledonia Gladiators  3 3 0 100 186 147 39 62 49 6
2 BNC Basket Namur Capitale  3 2 1 66.7 175 160 15 58.3 53.3 5
3 SLB SL Benfica 4 0 4 0 216 270 -54 54 67.5 4

Thursday, November 30
Basket Namur Capitale v Caledonia Gladiators (Previous meeting: Caledonia won 49-42)

  • Caledonia Gladiators have already qualified for the Play-Off Round 1;
  • Basket Namur Capitale have already qualified for the Play-Off Round 1;
  • SL Benfica could still qualify as one of the best-ranked third-placed sides.

Group H

10/12 games played

  GAMES GAME POINTS POINTS
# Team P W L % For Agt +/- FA AA  
1 TANGO Tango Bourges Basket  5 5 0 100 472 328 144 94.4 65.6 10
2 ANT Antalya BSB Toroslar BC 5 2 3 40.0 402 464 -62 80.4 92.8 7
3 KPTB KP TANY Brno 5 2 3 40.0 358 353 5 71.6 70.6 7
4 GRE BBC Grengewald 5 1 4 20.0 341 428 -87 68.2 85.6 6

Thursday, November 30
KP TANY Brno v Antalya BSB Toroslar BC (Previous meeting: Antalya won 79-77)
BBC Grengewald v Tango Bourges Basket (Previous meeting: Bourges won 93-59)

  • Tango Bourges Basket have already qualified for the Play-Off Round 1;
  • Antalya BSB Toroslar BC would qualify for the Play-Off Round 1 with a win;
    • They could also still qualify as one of the best-ranked third-placed teams with a loss;
  • KP TANY Brno would qualify for the Play-Off Round 1 with a win;
    • They could also still qualify as one of the best-ranked third-placed teams with a loss;
  • BBC Grengewald could still qualify as one of the best-ranked third-placed teams if they win and Antalya lose;
    • They would no longer be able to qualify if they lose or Antalya win.

Group I

10/12 games played

  GAMES GAME POINTS POINTS
# Team P W L % For Agt +/- FA AA  
1 LDN London Lions  5 5 0 100 443 294 149 88.6 58.8 10
2 CAS Castors Braine  5 3 2 60.0 377 386 -9 75.4 77.2 8
3 KELT Rutronik Stars Keltern 5 2 3 40.0 364 397 -33 72.8 79.4 7
4 GDBA GDESSA-Barreiro 5 0 5 0 305 412 -107 61 82.4 5

Wednesday, November 29
London Lions v Rutronik Stars Keltern (Previous meeting: London won 93-50)
Castors Braine v GDESSA-Barreiro (Previous meeting: Castors won 71-63)

  • London Lions have already qualified for the Play-Off Round 1;
  • Castors Braine have already qualified for the Play-Off Round 1;
  • Rutronik Stars Keltern could still qualify as one of the best-ranked third-placed teams;
  • GDESSA-Barreiro can no longer qualify for the Play-Off Round 1.

Group J

10/12 games played

  GAMES GAME POINTS POINTS
# Team P W L % For Agt +/- FA AA  
1 REYER Umana Reyer Venice  5 5 0 100 424 246 178 84.8 49.2 10
2 BURSA Bursa Uludag Basketbol 5 3 2 60.0 343 335 8 68.6 67 8
3 PECS NKA Universitas Pecs 5 2 3 40.0 341 302 39 68.2 60.4 7
4 RAGUS ZKK Ragusa Dubrovnik 5 0 5 0 206 431 -225 41.2 86.2 5

Wednesday, November 29
NKA Universitas Pecs v ZKK Ragusa Dubrovnik (Previous meeting: Pecs won 78-32)

Thursday, November 30
Umana Reyer Venice v Bursa Uludag Basketbol (Previous meeting: Reyer won 80-64)

  • Umana Reyer Venice have already qualified for the Play-Off Round 1;
  • Bursa Uludag Basketbol would qualify for the Play-Off Round 1 with a win or if Pecs lose;
    • They could also still qualify as one of the best-ranked third-placed sides with a loss if Pecs win;
  • NKA Universitas Pecs would qualify for the Play-Off Round 1 with a win if Reyer beat Bursa;
    • They could also still qualify as one of the best-ranked third-placed sides with a loss or if Bursa win;
  • ZKK Ragusa Dubrovnik can no longer qualify for the Play-Off Round 1.

Group K

10/12 games played

  GAMES GAME POINTS POINTS
# Team P W L % For Agt +/- FA AA  
1 MOV Movistar Estudiantes  5 5 0 100 335 301 34 67 60.2 10
2 DSS BDS Dinamo Sassari 5 3 2 60.0 365 330 35 73 66 8
3 KSC TARR KSC Szekszard 5 2 3 40.0 363 378 -15 72.6 75.6 7
4 CHM Levhartice Chomutov 5 0 5 0 355 409 -54 71 81.8 5

Wednesday, November 29
TARR KSC Szekszard v Dinamo Sassari (Previous meeting: Sassari won 85-69)
Movistar Estudiantes v Levhartice Chomutov (Previous meeting: Movistar won 70-66)

  • Movistar Estudiantes have already qualified for the Play-Off Round 1;
  • BDS Dinamo Sassari would qualify for the Play-Off Round 1 with a win or if they lose by 1-16 points;
    • They could also still qualify as one of the best-ranked third-placed sides if they lose by 17 points or more;
  • TARR KSC Szekszard would qualify for the Play-Off Round 1 if they win by 17 points or more;
    • They could also still qualify as one of the best-ranked third-placed sides with a loss or if they win by 1-16 points;
  • Levhartice Chomutov can no longer qualify for the Play-Off Round 1.

Group L

10/12 games played

  GAMES GAME POINTS POINTS
# Team P W L % For Agt +/- FA AA  
1 VBW VBW Arka Gdynia 5 3 2 60.0 385 337 48 77 67.4 8
2 RVBC Roche Vendee Basket 5 3 2 60.0 366 378 -12 73.2 75.6 8
3 ELFIC BCF Elfic Fribourg 5 2 3 40.0 352 409 -57 70.4 81.8 7
4 EKSK Emlak Konut SK 5 2 3 40.0 341 320 21 68.2 64 7

Wednesday, November 29
VBW Arka Gdynia v Emlak Konut SK (Previous meeting: Arka Gdynia won 56-52)

Thursday, November 30
BCF Elfic Fribourg v Roche Vendee Basket (Previous meeting: Roche Vendee won 101-68)

  • VBW Arka Gdynia would qualify for the Play-Off Round 1 with a win or if they lose by 1-4 points and Roche Vendee win;
    • They could also still qualify as one of the best-ranked third-placed teams if they lose by 5 points or more and Roche Vendee win;
  • Roche Vendee Basket would qualify for the Play-Off Round 1 with a win or if they lose by 1-32 points and Arka Gdynia win;
    • They could also still qualify as one of the best-ranked third-placed teams if they lose by 33 points or more and Arka Gdynia win;
  • BCF Elfic Fribourg would qualify for the Play-Off Round 1 if they win by 33 points or more and Arka Gdynia win;
    • They could also still qualify as one of the best-ranked third-placed teams;
  • Emlak Konut SK would qualify for the Play-Off Round 1 if they win by 5 points or more and Roche Vendee win;
    • They could also still qualify as one of the best-ranked third-placed teams.

*Additionally, if BCF Elfic Fribourg and Emlak Konut both win, there will be a four-way tie at 3-3. In accordance to the Official Basketball Rules, points differential will determine the final standings. Should two teams have identical points differential, their individual head-to-head record will come into account.

The 32 teams that qualify for the Play-Off Round 1 will be seeded based on their record from the Regular Season with the games against fourth-placed sides discarded in order for a fair ranking.

DISCLAIMER: The above analysis has been prepared solely for the purpose of improving the experience of fans. It is not to be understood as advice or as binding information on EuroCup Women for competition purposes.

FIBA