για διάβασμα

Το φαβορί ΗΠΑ κυριάρχησε και παίζει με το μαγικό Μάλι

Ηράκλειο (Ελλάδα) – Η έξι φορές πρωταθλήτρια ομάδα των ΗΠΑ έκανε τη δουλειά της και ξεπέρασε την πίεση του φαβορί νικώντας τη Λιθουανία στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου U19 κλείνοντας ραντεβού με το αουτσάιντερ Μάλι, που συνέχισε το παραμύθι του κερδίζοντας τη Γαλλία.

Οι ΗΠΑ κυριάρχησαν στο δεύτερο ημίχρονο

Η ομάδα των ΗΠΑ αξιοποίησε 40 λεπτά πιεστικής άμυνας απέναντι στη Λιθουανία νικώντας με 102-67 και έφτασε στον τελικό. Μια μέρα μετά τη συμμετοχή τεσσάρων παικτών της Λιθουανίας για πάνω από 30 λεπτά στη νίκη επί της Σερβίας στην παράταση για τα προημιτελικά, οι Αμερικανοί οδήγησαν τον αντίπαλο σε 22 λάθη και επικράτησε 31-16 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι ψηλοί της ομάδας, Τζερεμάια Ρόμπινσον και Ρέτζι Πέρι είχαν μαζί 24 ριμπάουντ και 21 πόντους οδηγώντας τις ΗΠΑ στην κυριαρχία κάτω από τα καλάθια, με 57-48 ριμπάουντ, ανάμεσά τους και 22 επιθετικά. Οι ΗΠΑ είχαν 12/35 τρίποντα (34%), ενώ ο Τζέιλεν Γκριν παρότι έφτασε στο ματς έχοντας 2/17 τρίποντα πέτυχε τέσσερα και σημείωσε 18 πόντους. Ο Κίρα Λιούις είχε 3/3 απέναντι στη Λιθουανία που σούταρε μόλις 36% στα σουτ.

Το Μάλι έκανε τα μαγικά του και πέρασε τη Γαλλία

Το Μάλι έδειξε την ισχύ του νικώντας 76-73 τη Γαλλία. Η ομάδα του Αλχατζί Ντικό κατάφερε να αντέξει στην πίεση των αντιπάλων που δεν βρέθηκαν ποτέ πίσω στο σκορ με πάνω από εννιά πόντους.

Ο Ουμάρ Μπαλό και ο Φουσεϊνί Ντραμέ είχαν από 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο πρώτος είχε και 4 τάπες. Ο Χασάν Ντραμέ πρόσθεσε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα για το Μάλι, ενώ ο Σιριμάν Κανουτέ είχε 11 πόντους, αλλά και 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και μόνο 2 λάθη.

Οι Αφρικανοί έκαναν μόνο 12 λάθη και περιόρισαν τον Ζοέλ Αγιαγί, που είχε 21 πόντους ανά αγώνα μέχρι τα ημιτελικά, αλλά έμεινε στους 8 με 3/15 σουτ. Ο Ματίς Ντοσού-Γιοβό είχε 18 πόντους και ο Κένι Μπαπτίστ και ο Μπαμπακάρ Νιας πρόσθεσαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, αλλά δεν έφταναν για να καλύψουν το κενό στο σκοράρισμα από τον Αγιαγί.