×

Follow FIBA on Facebook

18/09/2017
News

Eroul finalei, Dragic, si-a incheiat cariera la nationala cu titlul de MVP al EuroBasket 2017

ISTANBUL (FIBA EuroBasket 2017) - Goran Dragic, capitanul noii campioane a Europei, Slovenia, a fost incoronat cu titlul de FIBA EuroBasket 2017 MVP, presented by Tissot, incununand astfel o seara de vis.

In "cantecul de lebada" al carierei lui internationale, Dragic a fost liderul Sloveniei intr-o campanie incheiata fara infrangere - prima echipa care reuseste asta dupa Lituania in 2003 - si cu primele medalii din istoria baschetbalistica a tarii, acestea fiind chiar cele de aur.

In finala, Dragic a fost senzational, marcand 35 de puncte in primele 3 sferturi, inainte de a suferi de crampe musculare pe finalul jocului. Jucatorul de 31 de ani a facut tot ce se putea face pentru echipa lui, incheind turneul cu o medie de 22.6 puncte si 5.1 pase decisive pe meci, fiind un adevarat lider pentru echipa la care si-a incheiat cariera internationala.

Pau Gasol, Luka Doncic, Goran Dragic, Aleksei Shved si Bogdan Bogdanovic

Dragic a fost insotit in All-Star Five de coechipierul Luka Doncic, tanarul de 18 ani care a avut o evolutie impresionanta. Doncic a devenit tot mai bun pe masura ce turneul a avansat, increderea lui sporind constant pe marea scena a baschetului continental.

Calitatile dovedite de pustiul sloven au fost remarcabile, el incheind turneul cu medii de 14.3 puncte, 8.1 recuperari si 3.6 pase decisive. In finala, Doncic a contribuit esential, cu 8 puncte, 7 recuperari si 2 pase decisive, inainte de a parasi terenul in sfertul 3, din cauza unei accidentari la glezna.

In orice caz, el este autorul uneia dintre cele mai frumoase actiuni ale meciului, un incredibil coast-to-coast dunk reusit in sfertul doi.

Dupa o infrangere dureroasa in finala, Bodgan Bogdanovic a fost aplaudat la scena deschisa atunci cand a primit un loc in "Cel mai bun 5" al turneului. Lipsita de cateva nume importante, Serbia parea victima sigura la acest turneu, dar Bogdanovic si-a asumat responsabilitatea crescuta si a condus nationala lui catre medaliile de argint. El a inscris 22 puncte in finala, incheind turneul cu medii de 20.4 puncte si 5 pase decisive per meci.

Cealalta pozitie de guard in "All-Star Five" a revenit starului rus Aleksei Shved, care a condus aproape de unul singur nationala Rusiei catre locul 4. Shved a fost cel mai bun marcator al turneului - avand o medie de 24.3 puncte per meci - fiind principala "gura de foc" a Rusiei in atac, si administrand excelent momentele de presiune.

Shved a avut cele mai bune medii din echipa lui si la capitolul "pase decisive" si "eficienta", cu 5.9, repsectiv 19.9. El a avut o evolutie memorabila in semifinala impotriva Serbiei, atunci cand a inscris 33 de puncte si fost aproape sa duca Rusia in finala. Probabil obosit dupa o campanie epuizanta, Shved a inscris 18 puncte in finala mica disputata impotriva Spaniei, acesta fiind singurul joc in care a marcat mai putin de 20 de puncte.

Veteranul spaniol Pau Gasol a fost inclus si el in "All-Star Five", dupa un alt turenu exceptional. Dublul MVP EuroBasket a incheiat acesta editie cu medii de 17.8 puncte, 7.8 recuperari si 1.5 capce. Gasol a fost superb in finala mica, reusind 26 de puncte, 10 recuperari si 3 capace, asigurand Spaniei medaliile de bronz si, astfel, o noua prezenta pe podiumul FIBA EuroBasket pentru a 6-a editie consecutiv.

De asemenea, in faza grupelor, Pau Gasol l-a depasit pe francezul Tony Parker in clasamentul celor mai buni marcatori FIBA EuroBasket din istorie.