17 septembrie
15/09/2017
News
to read

Slovenia socheaza campioana Spania si ajunge in finala, pentru prima data in istorie

ISTANBUL (FIBA EuroBasket 2017) - Spania a fost coplesita de extraordinara repriza secunda facuta de Slovenia, echipa care a invins cu 92-72 si a ajuns in prima ei finala EuroBasket din istorie.

Momentul-cheie: La pauza, jocul inca era deschis oricarui rezultat, insa Slovenia a iesit de la cabine cu mult mai multa energie. Jaka Blazic a inceput sfertul 3 cu o serie de layups pe contraatac, iar Slovenia a inscris astfel primele 6 puncte ale reprizei pentru a se distanta la peste 10 puncte. Spania nu s-a mai apropiat niciodata dupa acel moment.

Statistica: Slovenia a stralucit la aruncarile de 3 puncte, reusind un procentaj fabulor, 14 din 25, in vreme ce Spania nu a reusit sa inscrie decat 7 cosuri de 3 puncte din 27 de aruncari.

Eroul meciului: Luka Doncic, minunea de 18 ani, continua sa fie din ce in ce mai bun. Doncic a controlat in totalitate jocul. El a condus mingea precum un magician, permitandu-i lui Dragic sa se odihneasca si sa-si menajeze energia pentru ultimul sfert. Doncic a fost, de asemenea, o adevarata "bestie" in statistici, depasindu-i pe mult mai bine cotatii jucatori din Spania. Este clar, Doncic se simte excelent la EuroBasket, iar acum asteapta sa straluceasca si in cel mai important moment: finala competitiei.

Declaratii: "A fost un mare meci pentru natiunea noastra, pentru toti copiii care vor imbraca acasa maiourile lui Doncic, Dragic sau Vidmar. Avem de gand sa ne bucuram de aceasta victorie, pentru ca am muncit foarte mult pentru ea. Toate meritele apartin jucatorilor, pentru tot ce au facut in aceasta vara. Eu sunt fara cuvinte." - Igor Kokoskov, antrenor Slovenia.

"Are potential sa ajunga si mai valoros pe viitor." - Pau Gasol vorbind despre Luka Doncic, senzatia slovena de doar 18 ani.

Highlights

Dupa ce conducea cu doar 4 puncte la pauza, meciul dintre cele doua formatii neinvinse pana atunci anuntandu-se a fi unul pe muchie de cutit in continuare, Slovenia a revenit de la vestiare intr-o forma incredibila, calcand practic in picioare Spania. Slovenii au jucat excelent faza de tranzitie si au fost letali din spatele semicercului.

Slovenia s-a distantat consistent in sfertul al treilea si nu a fost niciodata serios amenintata in ultimle 10 minute. Doncic a fost senzational, cu 11 puncte, 12 recuperari si 8 pase decisive, in vreme ce Dragic a marcat 7 din cele 15 puncte ale sale doar in ultimul sfert. Pau Gasol s-a straduit mult, dar cele 16 puncte si 6 recuperari nu au fost de ajuns pentru Spania.

Indiferent de ce se va intampla in finala, Slovenia va incheia pe podium si asta va fi un epilog superb pentru cariera lui Dragic. Pentru consolare, Spania spera la medaliile de bronz, dupa ce seria lor de 13 meciuri fara infrangere la FIBA EuroBasket a luat sfarsit.