×

Follow FIBA on Facebook

6 Goksen Fitik (CUKU), 14 Meltem Avci (CUKU), 25 Alyssa Thomas (USK)
14/08/2020
Press Release
to read

Seedings revealed for EuroLeague Women and EuroCup Women draws

MUNICH (EuroLeague Women/EuroCup Women) - The seedings have been confirmed for all participating clubs ahead of the EuroLeague Women and EuroCup Women draws for the 2020-21 season.

In both competitions, the seedings are based on the ranking of the clubs' performance in European club tournaments over the past three seasons.

In EuroLeague Women, the 14 directly qualified teams and two placeholders for teams arriving from the Qualifiers, will be drawn into two groups.

The seedings are as follows:  

Seed 1: UMMC Ekaterinburg (RUS), Dynamo Kursk (RUS)
Seed 2: Sopron Basket (HUN), ZVVZ USK Praha (CZE)
Seed 3: Fenerbahce (TUR), Bourges Basket (FRA)
Seed 4: Famila Schio (ITA), Nadezhda (RUS)
Seed 5: Perfumerias Avenida (ESP), TTT Riga (LAT), 
Seed 6: Galatasaray (TUR), LDLC ASVEL Feminin (FRA)
Seed 7: Basket Landes (FRA), VBW Arka Gdynia (POL)
Seed 8: Winner EuroLeague Women Qualifier Conf. 1 - Aluinvent DVTK Miskolc (HUN) v Izmit Belediyespor (TUR), Winner EuroLeague Women Qualifier Conf. 2 - Spar Citylift Girona v ACS Sepsi-SIC

A maximum of two clubs from the same country can be in the same group.


The EuroCup Women Conference 1 will have 16 direct places in the Regular Season.

The seedings are as follows:

Seed 1: Loser EuroLeague Women Qualifier Conf. 1 (Miskolc v Izmit), Hatay BB (TUR), Atomeromu KSC Szekszard (HUN), PBC MBA Moscow (RUS)
Seed 2: Sparta&K M.R. Vidnoje (RUS), KS AZS PWSZ Gorzow WLKP (POL), Orman Genclik (TUR), Uni Gyor (HUN) 
Seed 3: A3 Basket Umea (SWE), VBW CEKK Cegled (HUN), Bellona Kayseri Basketbol (TUR), KP Brno (CZE)
Seed 4: Neve David Ramla (ISR), Adana Basketbol (TUR), Birevim Elazig il Ozel Idare (TUR), BC Prometey (UKR)

The EuroCup Women Conference 2 will have 13 direct places in the Regular Season, plus three places from the Qualifiers pairings

The seedings are as follows:

Seed 1: Loser EuroLeague Women Qualifier Conf. 2 (Girona v Sepsi), Umana Reyer (ITA), Flammes Carolo Basket (FRA), Mithra Castors Braine (BEL)
Seed 2: ESBVA-LM (FRA), Lointek Gernika Bizkaia (ESP), Valencia BC (ESP) BCF Elfic Fribourg (SUI)
Seed 3: Basket Hema SKW (BEL), Roche Vendee (FRA), Cadi La Seu (ESP), Landerneau Bretagne Basket (FRA)
Seed 4: Phantoms Basket Boom (BEL), Winner ECW Qualifier Pairing 1, Winner ECW Qualifier Pairing 2, Winner ECW Qualifier Pairing 3

The six clubs in the Qualifiers will be drawn against each other, with each seeded club being drawn against a non-seeded club and playing the second leg at home.

Seeded clubs: Saint-Amand Hainaut Basket (FRA), CDB Clarinos De La Laguna (ESP), Basket Namur Capitale (BEL)

Non-seeded clubs: Kangoeroes Mechelen (BEL), BC Winterthur (SUI), BBC Grengewald Hueschtert (LUX)

The draws for the EuroLeague Women and EuroCup Women season 2020-21 can be followed on Monday, August 17 at 10:00 AM CET on YouTube.

###

About EuroLeague Women
EuroLeague Women is the premier women's basketball competition in Europe, featuring the top 16 teams from the continent and the world's best players.

For further information about EuroLeague Women, visit EuroLeagueWomen.basketball or follow us on facebook.com/EuroLeagueWomentwitter.com/EuroLeagueWomeninstagram.com/EuroLeagueWomen, and youtube.com/FIBA.