17/02/2019
Game Report
για διάβασμα

Η Σαν Λορέντζο άρπαξε το χάλκινο μετάλλιο

ΡΙΟ ΝΤΕ ΤΖΑΝΕΙΡΟ (Βραζιλία) - Η Σαν Λορέντζο από την Αργεντινή ανέλαβε τα ηνία του ρυθμού του παιχνιδιού στο τρίτο δεκάλεπτο και εξουδετέρωσε τους Οστιν Σπερς, 77-59, για να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο FIBA Intercontinental Cup. Το τουρνουά ολοκληρώθηκε την Κυριακή στο Carioca 1 Arena στο Ρίο ντε Τζανέιρο της Βραζιλίας.

tweet

Ο Νταρ Τάκερ, με 20 πόντους, ήταν ο κορυφαίος σκόρερ για τους πρωταθλητές της DIRECTV Liga de las Américas, ενώ ο Τζόελ Αντονι συνέβαλε με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Ντόναλντ Σιμς πρόσθεσε 13π.. Ο Ουρουγουανός, Ματίας Καλφάνι ήταν επίσης εντυπωσιακός με οκτώ πόντους, 10 ριμπάουντ, τρεις ασίστ και τρία μπλοκ. Για την ομάδα του Οστιν, η οποία για δεύτερη φορά στη σειρά είχε σοβαρό πρόβλημα στην επίθεση, ο Τζόρνταν Γκριν σημείωσε 18 πόντους και Αμίντα Μπρίμα πέτυχε 10π., ενώ είχε και 10 ριμπάουντ.

Το κρίσιμο σημείο: Κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου η Σαν Λορέντζο βρήκε επαφή με το καλάθι μέσω του Τάκερ και του Ντόναλντ Σιμς, που σημείωσαν 12 και 8 πόντους, αντίστοιχα, στη συγκεκριμένη περίοδο. Οι δυο τους είχαν επίσης και τα 4 από τα πέντε τρίποντα που σημείωσε η Σαν Λορέντζο στη διάρκεια του 10λεπτου. Το επιμέρους σκορ που έκαναν οι Αργεντίνοι ήταν 31-18, μετατρέποντας το σκορ σε 61-45. Κατά τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου, το Όστιν κατάφερε να μειώσει στους 10 πόντους με ένα τρίποντο του Ρίτσαρντ Μπάντερ 5:17 πριν τη λήξη. Η Σαν Λορέντσε απάντησε με ένα δικό της σερί και ο Τάκερ ήταν αυτός που έκρινε το παιχνίδι με δικό του τρίποντο 2:20’’ πριν το τέλος, όταν έκανε το σκορ 74-57.

Ο ήρωας του παιχνιδιού: Ο Τάκερ, με την εμφάνισή του στο τρίτο δεκάλεπτο (όταν σημείωσε 12 από τους 20 πόντους του), βοήθησε την Σαν Λορέντζο να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και να πάρει τα ηνία του αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ιορδανός είχε επίσης πέντε ριμπάουντ και τρεις ασίστ.

Τα στατιστικά δε λένε ψέματα:Η Σαν Λορέντζο είχε 25 σουτ εντός παιδιάς, εκ των οποίων τα 23 προήλθαν από ασίστ. Η ομάδα του Γκονζάλο Γκαρσία βελτίωσαν πολύ τα ποσοστά τους σε σχέση με τον ημιτελικό, έχοντας 40% στα σουτ τριών πόντων (10/25). Η ομάδα της G-League του ΝΒΑ σούταρε με μόλις 31% (22/77), συμπεριλαμβανομένων 3/17 στα τρίποντα. Μια άλλη σημαντική πτυχή της νίκης για την San Lorenzo ήταν οι πόντοι μέσα στο ζωγραφιστό, καθώς σημείωσε 26π.. Τέλος εισέπραξε 30 πόντους από τους παίκτες που έρχονται από τον πάγκο.

Συμπερασματικά: Η Σαν Λορέντζο βρήκε γρήγορα πεδίο αποκατάστασης μετά την ήττα της στον ημιτελικό και ολοκλήρωσε τη συμμετοχή της στο τουρνουά με το χάλκινο μετάλλιο και ρεκόρ 1-1. Από την πλευρά τους, οι Όστιν Σπερς επέστρεψαν με άδεια χέρια αφήνοντας μία φτωχή εικόνα ειδικά σε ό,τι αφορά την αμυντική λειτουργία τους.