16/02/2019
Game Report
για διάβασμα

Η Φλαμένγκο χόρεψε σάμπα και δεν άφησε το Οστιν να πάρει ανάσα

ΡΙΟ NTE TZANEIΡΟ (Βραζιλία) - Η σάμπα αντήχησε στο Carioca 1 Arena του Ρίο ντε Τζανέιρο. Η οικοδέσποινα Φλάμενγκο ξεδίπλωσε όλο το παιχνίδι της και εξουδετέρωσε τους Οστιν Σπερς, επικρατώντας με 90-58. Τώρα οι Βραζιλιάνοι προχωρούν στον μεγάλο τελικό του FIBA Intercontinental Cup, όπου θα αντιμετωπίσουν την ελληνική ΑΕΚ την Κυριακή.

Ο Αργεντίνος Μάρκο Μπάλμπι πρωτοστάτησε στην επίθεση της Φλαμένγκο με 19 πόντους -όλους στο πρώτο ημίχρονο- και πέντε τρίποντα. Ο Μαρκίνιος πρόσθεσε 17 πόντους, με τρία τρίποντα και ο Ντέρικ Ράμος, ο γκαρντ της Φλαμένγκο, προσέφερε 14 πόντους με 4/4 από τη γραμμή των τριών πόντων. Ο Τζος Χουέστις ήταν ο μόνος παίκτης των Σπερς που έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων, συνεισφέροντας 10 στην ομάδα του.

Εκεί, όπου δεν υπάρχει επιστροφή: Το Οστιν άρχισε εντυπωσιακά το παιχνίδι με ένα επιμέρους σκορ 11-2 στα πρώτα έξι λεπτά, αλλά η Φλαμένγκο προσάρμοσε την άμυνά της, έβαλε ένα τέλος στο ρυθμό του αντιπάλου του και άρχισε να συνδεέται με το καλάθι, τελειώνοντας στην πρώτη περίοδο με ένα προβάδισμα πέντε πόντων (20-15). Ο Μπάλμπι πήρε τα ηνία στο δεύτερο δεκάλεπτο, και με τα δικά του τρίποντα η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, 44-27. Στο τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού αποδείχτηκε αποφασιστικό και ουσιαστικά καθόρισε το νικητή όταν ο Μαρκίνιος, στα μέσα της περιόδου, ευστόχησε σε τρία συνεχόμενα τρίποντα για να δημιουργήσει ένα μεγάλο προβάδισμα το οποίο ήταν μη ανατρέψιμο (59-35).

Ο ήρωας του παιχνιδιού: Ο Μπάλμπι, με τα δικά του τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, έφερε την ισορροπία του αγώνα προς όφελος των Βραζιλιάνων. Ο Αργεντίνος, εκτός από τους 16 πόντους του, μοίρασε έξι ασίστ για να βάλει τις βάσεις ώστε η ομάδα του να υπερισχύσει και σε αυτόν τον τομέα.

Οι αριθμοί δεν λένε ψέματα: Η Φλαμένγκο ευστόχησε σε 16/29 τρίποντα - στην πραγματικότητα, σημείωσε περισσότερα τρίποντα, παρά δίποντα (13) κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Οι Σπερς σούταραν με 38% στον αγώνα, έχοντας μόλις 4/20 τρίποντα. Οι Καριόκας χρησιμοποίησαν τα 15 λάθη των πρωταθλητών της G-League προς όφελός τους παίροντας από αυτά 18 πόντους.

Επισκόπηση: Οι Βραζιλιάνοι, οι οποίοι έχουν ήδη κατακτήσει μία φορά το FIBA ​​Intercontinental Cup, το 2014, θα έχουν μεγάλη ευκαιρία να επαναλάβουν τη μεγάλη επιτυχία τους, την Κυριακή, μπροστά στους οπαδούς τους, στον τελικό εναντίον της ΑΕΚ που έρχεται από την Ελλάδα. Οι Οστιν Σπερς θα αγωνιστούν για την τρίτη θέση εναντίον της Σαν Λορέντζο από την Αργεντινής.