Review
přečíst

Řecko a Belgie dosáhly historického postupu do semifinále

PRAGUE (2017 FIBA EuroBasket Women) - Belgie a Řecko dosáhly poprvé v historii semifinále FIBA EuroBasketu žen a doplní je očekávaní favorité Francie se Španělskem.

O největší překvapení dne se postaralo Řecko, které přesvědčivě přehrálo trápící se Turecko. Zápas se zlomil šňůrou 21-3 na přelomu poločasů a pak už při výhře 84-55 úřadovala řecká obrana.

Osmatřicetiletá Evanthia Maltsi pokračuje své skvělé tažení turnajem, když nasázela 25 bodů a doskočila 10 míčů. Podpořila jí náhradní rozehrávačka Lolita Lymoura, která nasbírala 7 bodů, 7 doskoků a 10 asistencí. Skvělý výkon týmu ocenilo celé Řecko.

V semifinále doplní Řecko poprvé v historii Belgie, která zdolala Itálii díky skvělému výkonu Emmy Meesseman. Hvězdná pivotka nasbírala 28 bodů, 10 doskoků, 5 asistencí a 5 bloků a pomohla k výhře 79-66.

Belgie si brzy získala až šestnáctibodový náskok, ale Itálie se hlavně díky skvělé Cecili Zandalasini (23 bodů) dostala zpět do zápasu. Belgičanky zlomily zápas v závěrečné čtvrtině, když se k Meesseman přidala 19 body a 8 asistencemi Kim Mestdagh a 17 body Ann Wauters. Skvělé tažení Belgie upoutalo i gólmana fotbalového  národního týmu Thibauta Courtoise.

Španělky prošly do semifinále s Belgií pohodlnou výhrou 67-47 nad Lotyšskem. Hned v úvodní čtvrtině si vybojovaly patnáctibodové vedení a nedovolily soupeřkám dotáhnout skóre. Alba Torrens vedla Španělsko 20 body, Marta Xargay dodala 16 bodů.

Francie doplnila semifinálovou čtveřici pohodlnou výhrou 67-40 nad Slovenskem, kterému nevyšel start a už se z toho nedostalo. Valeriane Ayayi byla nejlepší střelkyní vítězek s 13 body. Francie se v sobotním semifinále utká v repríze duelu ze skupiny s Řeckem a bude se snažit stejně jako ve skupině zvítězit.
Díky postupu Španělska do semifinále se na FIBA Světový pohár v příštím roce probojují kromě semifinalistů i vítězové sobotních zápasů o umístění Turecko vs. Slovensko a Itálie vs. Lotyšsko.