June 2017
24/06/2017
Review
přečíst

Francie a Španělsko hladce postupují do finále, Lotyšsko s Tureckem jedou na Světový pohár

PRAGUE (FIBA EuroBasket Women 2017) - Výborné týmové výkony od Francie a Španělska pomohly těmto celkům do finále. Lotyšsko a Turecko si vybojovali místo na Světovém poháru 2018.

Španělky přehrávaly Belgii od samého úvodu, když v první půli nedovolily hlavní hvězdě soupeře Emmě Meesseman ani body a vedly o 15 bodů. Nakonec v pohodě zvítězily 68-52.

Výborná obrana Sancho Lyttle pomohla k hladké výhře, když Lyttle přidala čtyři získané míče k 9 bodům a sedmi doskokům. Alba Torrens byla tradičně skvělá v útoku, když se stala nejlepší střelkyní zápasu s 20 body, ke kterým doskočila ještě deset míčů.

To Řecko trápilo Francii daleko víc, když bojovnost hráček v bílém dresu ještě ve třetí čtvrtině pomohla srovnat skóre. Pak ale přišla šňůra 22-3, která vedla ke konečné výhře 77-55.

Znovu se projevila šířka francouzské sestavy, když skórovalo všech dvanáct hráček. Nejlepší z nich byla Endene Miyem s 13 body. Styliani Kaltsidou držela Řecko s 15 bodů.

V utkáních o páté až osmé místo si Lotyšky a Turkyně zajistily výhrami nad Itálií a Slovenskem postup na Světový pohár v příštím roce.

Lotyšsko přehrálo Itálii ve vyrovnané koncovce 68-67, když rozhodly trestné hody Anete Steinberga sedm sekund před koncem. Závěrečný pokus Raffaelly Masciadri v koši neskončil a Lotyšsko mohlo začít slavit historicky první postup na Světový pohár.

Kristine Vitola a Aija Putnina nastřílely každá po 15 bodech a rozdaly po dvou blocích a pomohly překonat Lotyšsku další skvělý výkon mladé hvězdy Cecilie Zandalasini, která ke 25 bodům přidala i 14 doskoků.

Turecko bez problémů přehrálo Slovensko, když zlomilo utkání šňůrou 13-3 na začátku druhé půle a následně došlo k výhře 72-56. Quanitra Hollingsworth byla nejlepší střelkyní zápasu s 20 body, pomohly i výkony trojice Isil Alben, Tugce Canitez a Birsel Vardarli Demirmen.